NEWS ARCHIVES REVIEWS INTERVIEWS VIDEOS GUESTBOOK CONTACT
Top Picks

Various Artists
Northern Expozure 6
East Co Co (2005)
good good good good half


Recommended reviews

01. Talk 2 My Nine - Woodie, A-Wax, B-Dawg & Lil Dee
02. Goodnight - B-Dawg, Woodie & Lou-E-Lou
03. Sharkz -N- The Water - B-Dawg
04. Me - A-Wax
05. Ghetto Smilez, Ghetto Tearz - Sleepy Santino & Y.G.
06. Bring The World To It's Kneez - Woodie, Lil Dee & B-Dawg
07. Against All Odds - Shadow
08. One Way Road - Big Tone
09. Make It Happen - Woodie, B-Dawg, Lil Dee & Young A.Z.
10. On The Run - Solitary 1
11. On The Edge - Woodie
12. Look Death In The Face - B-Dub
13. (skit)
14. No Punkz - Woodie, Lou-E-Lou & Shadow
15. Raized -N- To It - Lil Woodie, Lil Wedo, Young Fatz, Lil Dee & Woodie
16. My Life On The Line - Lil Dee
17. Yay Filthy - Lou-E-Lou
18. Bury Me On East 18th Street - Woodie, Lou-E-Lou & Lil Dee
19. Behind Bars - Unlawful
20. Committed - Mr. Psycho, Lil Dee & Woodie
21. -N-Visions Of My Hate - Lil Los


East Co. Co. Records pod przewodnictwem Woodiego sukcesywnie wydaje składanki "Northern Expozure". Od pojawienia się numeru drugiego dostajemy co roku kolejne części. Vol. 6, czyli faktycznie piąta kompilacja z tej serii, definitywnie różni się od swej poprzedniczki z roku 2004 nie tylko występującymi raperami, ale przede wszystkim klimatem muzycznym.

Omawiana płyta posiada ogólny schemat, który pojawiał się na składankach NE, ponieważ występują na niej artyści z Północnej Kalifornii, a większość z nich przynależy do obozu East Co. Co. lub jest blisko z nim zaprzyjaźniona. Niemniej jednak składy piosenek i frekwencja występowania poszczególnych raperów z Antioch zostały nieco zmienione. Oczywiście sam Woodie, jako gospodarz przedsięwzięcia, pojawia się najczęściej, bo w 9 piosenkach pozostawił co najmniej jedną zwrotkę, a w innych nierzadko nagrał refren czy intro. Chłopak prezentuje wg mnie bardzo wysoki poziom. Wokalnie bywa różnie, gdyż nie zawsze słychać w jego głosie emocje, co kiedyś było jego wielkim atutem, ale nadrabia to szybkim tempem rapowania, głębokimi i poruszającymi tekstami, niebanalnymi rymami i znakomitym wejściem w bit. Wracając do pozostałych artystów, to tym razem Woodie nagrywał przede wszystkim z B-Dawg'iem i Lil' Dee, a także z udzielającym się od zawsze Lou-E-Lou. Lil' Dee tak naprawdę jest nowym nabytkiem, będącym w bliższej komitywie z wytwórnią Big Tone'a (Sav-It-Out). Młody Latynos jest wg mnie świetnym raperem, który znakomicie pasuje do klimatów Woodiego - szybki flow, młodzieńczy głos oraz odpowiednie liryki. Kolejnym najczęściej występującym artystą jest B-Dawg, od zawsze przynależący do ekipy Woodiego; jednakże jego występy na składankach NE ograniczały się do góra 2 utworów. Tutaj mamy okazję usłyszeć rapera w 5 piosenkach, które wywarły na mnie ogromne wrażenie. Niepowtarzalna barwa głosu, śpiewny i melodyjny flow oraz miłe dla ucha teksty to atuty B-Dawg'a, które w pełni tu zaprezentował. Inny bliski kumpel Woodiego, Lou-E-Lou, zasilił szeregi piosenkarzy w 4 kawałkach, gdzie otrzymujemy porządne, właściwie wykonane zwrotki. Praktycznie nikt z pozostałych wykonawców mnie nie zawiódł; może jedynie zamieniłbym solówkę A-Wax'a na czyjąś inną, bo chłopak na dłuższą metę przynudza.

Wokalna strona tworzy spójną całość z równie znakomitą produkcją. Usłyszymy charakterystyczne dla NE brzmienia - lekkie bity i ciekawe sample, które są nieodłącznym elementem tych składanek. Woodie, który zmontował tu aż 14 podkładów, nagrywa bardzo oryginalne i niepowtarzalne dźwięki, od zawsze tworzące część klimatu East Co. Co. Stronę muzyczną wspierali Big Ice & Oral B, Sho Down, Solitary 1, Kev Knocks i D Banks. Każdy z nich dorzucił na ten projekt coś wyjątkowego i od siebie, pozostając jednak w klimatach subtelnych i stonowanych brzmień. Uważam ten projekt za jeden z lepszych z serii Northern Expozure, choć trudno powiedzieć, żeby któryś z poprzednich był kiepski. Słucham płyty od początku do końca i nierzadko wsłuchuję się w głębokie teksty reprezentantów Norte Cali. Dodam tylko, że ostatni kawałek to materiał pochodzący z roku 1998, trwający niecałe 2 minuty. Podsumowując niekrótki wywód - płyta należy do jednych z lepszych, jakie mam. Polecam wszystkim.


Written by: BayUndaground staff
Name:
Comment:
Comments (1):
By Richi on 17 December 2010
the track \"one way road\" is really one of my favorit tracks ever!!!

Made by KhameNei & LethaFace
All rights reserved. Nothing may be used without our permission.