NEWS ARCHIVES REVIEWS INTERVIEWS VIDEOS GUESTBOOK CONTACT
Top Picks

Various Artists
Funk On Sight: Reloaded
Somethin' Vicious / Young Stack Lyfe (2004)
good good good good good


Recommended reviews

01. Funk On Sight Intro - Dutch
02. Live N Watch Die - Mayhem, Dutch & Nasty Nate
03. Blockmode - Glys Spitta & Yukmouth
04. From Tha Haystack - Hypo Kru, Smoov-E & Count Salaz
05. Smashin - Mayhem, Stone Kold & Tito B
06. Why Must I - Ed Dosia & Keek Dogg
07. Keep It Gangsta - Daddy Rich & MC Eiht
08. Where We From - Woodie & Ammunition
09. Boom - Sean T
10. Mobaholics - Nasty Nate, Mayhem & Tito B
11. Step 2 This - Savage Loc, Mr. Kee & Dutch
12. Thug N Ya Life - Messy Marv
13. We Mobbin - Busta Brown, Speedy Loc, Tito B & Lenyo
14. Tha Ride - Savage Life
15. Funk On Sight - Mista Cane, Balance, Hypo Kru, Crooked, K.I.D., Unjust Hustlas, Plot, Savage Life, Y.B., Duke Shisty & Mr. Kee
16. My Life - K-Loc
17. My Block - Gorillapits


W rok po pierwotnym wydaniu "Funk On Sight" wytwórnia Somethin' Vicious, wspierana przez Young Stack Lyfe, decyduje się na reedycję albumu. Zmieniona zostaje okładka i dorzucone są dwa nowe utwory, stworzone włącznie z produkcją przez przedstawicieli zespołu Gorilla Pits. Niestety nie wniosły one niczego dobrego, ponieważ podkłady są bardzo kiepskiej jakości, a i wokalnie jest zupełnie przeciętnie. Rereleasem zainteresowani będą prawdopodobnie ci, którzy nie załapali się na oryginalne wydanie, gdyż te trudno kupić, a dodruk dorwać można łatwo i tanio.

Składanka "Funk On Sight" to projekt zrzeszający przede wszystkim Latynoskich reprezentantów Północnej Kalifornii. Wytwórnia Somethin Vicious pokwapiła się o zorganizowanie piosenek o ciekawych, dobrze zapowiadających się składach, ale wrzuciła tu również zupełnie niepasujące kawałki, w tym również co najmniej cztery skradzione utwory!

Motywem przewodnim albumu jest tak naprawdę tematyka. Nie usłyszymy tu żadnego hyphy gówna, rasowego pimperstwa czy hustlerki. Praktycznie każda pozycja nawiązuje klimatem i tekstami do mob lub thug shitu, tutaj określanymi po prostu jako funk. Jednolity dobór tematyki nie oznacza w tym przypadku monotonnych piosenek. Dostajemy mocniejsze, typowe Latynoskie brzmienia z Decoto, zaskakująco ciekawy utwór od reprezentantów Hayward, czy też potężnie naładowany wykonawcami prawie 7-o minutowy utwór "Funk On Sight". Niestety poziom płyty zmienia się równie często co rapujący artyści. Tak też do wad projektu zaliczyłbym: risajklowane utwory - "Blockmode" z płyty Glys Spitta "40 Below", "Where We From" ze "Stompilation" Ammunitiona i #7 i #14 z albumu Savage Life "Street Lyrics, Politics And Bubblin'"; solówkę Sean T - jest po prostu kiepska i niestety muszę ją przerzucić; miejscami biedną produkcję, która mocno zaniża wysoki poziom wokalny (przykładowo w "Why Must I" czy "Where We From"); solówkę Messy Marva, która mimo że jest porządna, to niezbyt dobrze pasuje do całości. Za zróżnicowaną produkcję odpowiadali Ugly Fingers, Smoov-E, Mexicali Slim (ta trójka pozostawiła świetne podkłady), a także Keek Dogg, Woodie, Mr. Kee, Bugsy, G Man Stan i inni. Niestety w przyszłości aż 3 (o tylu mi wiadomo, a nie zdziwiłbym się, gdyby było ich więcej) utwory pojawią się na solowych projektach artystów, gdzie wg mnie będą znacznie lepiej pasowały. Tito B w roku 2004 zapożyczy tracki #5 i #10 na płytę "Pimpin Hustlin Gangsta Mob Shit", a w rok później na projekcie Speedy Loc'a "Still Cali Thuggin" usłyszymy #13. Patrząc z perspektywy roku 2008, album ten nie zachęca do słuchania, ale w czasach swoich urodzin miał sporo dobrego do zaprezentowania. Teraz po prostu słucham wybranych utworów i dlatego też, w sporej mierze ocena jest dość niska. Niemniej jednak można album zakupić dla kilku porządnych tytułów, do których z chęcią poruszam głową, a także dla kolaboracyjnej piosenki "Funk On Sight", zrzeszających raperów z San Leandro, Oakland, Hayward, Fremont i San Francisco.


Written by: BayUndaground staff
Name:
Comment:
Comments (0):
Sorry, no comments yet.

Made by KhameNei & LethaFace
All rights reserved. Nothing may be used without our permission.