NEWS ARCHIVES REVIEWS INTERVIEWS VIDEOS GUESTBOOK CONTACT
Top Picks

Sky Balla
Mobb Report
Strictly Bizness (2004)
good good good good good


Recommended reviews

01. Intro (skit)
02. Friend Or Foe
03. Respect B4 Success
04. Real Talk f. Jim Jones
05. Amigos f. unknown rapper
06. My Story
07. Doing It Big
08. Flashy Niggas f. Stack Bundles
09. What You Need f. Capone
10. Balla
11. Well Connected f. N.O.R.E.
12. Starlight
13. Shined Out
14. Ain't Nothing Changed
15. Put It In Da Air f. Game
16. Hands In Da Sky f. Keak Da Sneak & San Quinn
17. Da Young Nigga
18. If Your Lucky f. Notorious B.I.G.
19. I Got Da Feelin f. Game


Sam Sky Balla mówi o sobie, że nie jest raperem, tylko businessmanem. Chłopak z Fillmoe, San Francisco pojawiał się już na płytach w latach 90., ale raczej w tle i jeszcze z początku pod ksywą Sky Skers. Znany był swego czasu z członkostwa w zespole Tha Gamblaz (ale zanim wydali jakikolwiek album) i zwrotki na "West Coast Bad Boyz 2". Poza tym wystąpił m.in. na takich projektach jak kompilacja "Operation Takeover" prezentowana przez JT, debiut Fully Loaded, solo Young Knowa lub solo C-Dubba. Sky Balla stał się szanowany i bogaty, zanim zaczął dorywczo nagrywać. Dzięki szerokim znajomościom poznawał kolejne respektowane osoby w półświatku rapowym na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Nie chcę tutaj pisać zbyt długich biograficznych wstawek, które dość łatwo znaleźć na sieci, więc przejdę do konkretów.

Artystę cechuje młody głos i charyzmatyczny flow. Po wsłuchaniu się w kilka jego piosenek wydaje mi się, że bez problemu można go potem odróżnić na tle innych osób. Chłopak poza tym ma mocno doszlifowany sposób rapowania, gdyż bez problemu wchodzi w bit i nigdy nie gubi rytmu. Chociaż prawda też jest taka, iż tempa są tu zazwyczaj podobne - średnie. Prócz wkręcających zwrotek w ucho niezwykle łatwo wpada dopracowana i typowo zachodnia produkcja. Nie uświadczymy tu piosenek lekkich lub zabawnych (wyjątek to "If Your Lucky"), ani przesadnie ostrych lub ciężkich. Wszystko raczej dozowano umiarkowanie, w rezultacie otrzymano brzmienia typowe dla ambitnego rapu z Bay Area. Co prawda na płycie nie wymieniono imion producentów, ale palce maczali tu Cozmo, Rob Lo i Tone Capone; prawdopodobnie jeszcze inni. Lirycznie album przedstawia się strasznie typowo, bo większość miejsca zajmują opowieści o kasie, zdobywaniu kasy, wydawaniu kasy, młodzieńczych latach na ulicy, szacunku, narkotykach itp. W zasadzie na każdym kroku powtarza się motyw bogactwa i rzeczy, które z niego wynikają. Po uświadomieniu sobie tych faktów doszedłem do wniosku, iż Sky Balla jest naprawdę utalentowany, skoro ani na chwilę mnie nie przynudza mimo małego wachlarza tematów. Jego historie są ciekawe, porównania celne, a do tego flow wyraźny i rymy przednie. Słuchając albumu, niejeden tekst kołatał mi się w głowie przez pewien czas, np:

You rap cats act gangsta on the disco beats
We thugged out from Queens Bridge
To them Frisco streets


Potwierdzeniem licznych znajomości tego młodego rapera są chociażby gościnne wystąpienia (Game, Capone, N.O.R.E., Biggie!), ale złośliwi pewnie odparują, że to tylko kwestia pieniędzy. No cóż, odsyłam zatem do rozkładanki na której widać chłopaka na imprezach z Jay-Z, B-Legitem, 50 Centem, Eve i innymi. Ze względu na cały ten splendor dziwi mnie wydanie płyty. "Mobb Report" wyszło bowiem na CD-R, bez kodu paskowego, a co za tym idzie jedynie w lokalnym podziemiu i wyjątkowo niskim nakładzie - 2000 egzemplarzy. Toż ten album obecnie niezwykle trudno zdobyć! Pewnie dlatego w rok później został wznowiony z zupełnie nową okładką i wieloma piosenkami podmienionymi. Jak dla mnie Sky Balla pokazał, że bez problemu potrafi podołać solowemu projektowi. Dostajemy do rąk dopracowany i bardzo porządny krążek. Nie podobał mi się jedynie kawałek z Notoriousem oraz muzykę miejscami bym ciut podrasował. Polecam.


Written by: BayUndaground staff
Name:
Comment:
Comments (0):
Sorry, no comments yet.

Made by KhameNei & LethaFace
All rights reserved. Nothing may be used without our permission.