NEWS ARCHIVES REVIEWS INTERVIEWS VIDEOS GUESTBOOK CONTACT
Top Picks

Real One
Hustlin Habits
L.O.T.S. Entertainment (2007)
good good good good good01. Burn It Up
02. Makin Moves
03. How I Smoke
04. Summertime f. Talksick
05. Another f. Mac Dre
06. Honor Farm
07. Rider f. Hollow Tip, Talksick & Doesia
08. Early Bird
09. No One Knows
10. Fuck A Job!
11. Hyphy Nightly
12. Caddys & Lincolns f. Money Wain
13. From NYC To The Golden State f. Black Rob
14. Therapy
15. Curb Drunk f. Jeff GZ & Money Wain
16. My Life f. Bart
17. Sucka Mc's


Gdy tak się zgłębić w scenę rapową północnej Kalifornii, przyjrzeć się lokalnym artystom, podziemnym projektom (lub nie daj Boże dodatkowo miejscowym mixtape'om!) i innym szerzej nieznanym albumom, to można dojść do wniosku, że owa scena jest niezmiernie rozbudowana. Dopóki nie zobaczyłem na sprzedaż płyty "Hustlin Habits", dopóty nie zdawałaem sobie sprawy, iż w Modesto tworzy raper imieniem Real One. Tymczasem okazuje się, że ma on sporo do zaoferowania.

Już dawno temu przekonałem się, iż nie ma co zwracać szczególnej uwagi na rasę artysty (Real One jest biały), wygląd okładki czy gościnne występy. Chociaż akurat tym ostatnim to "Hustlin Habits" może się pochwalić, gdyż usłyszymy znakomitą zwrotkę od Mac Dre, Hollow Tipa oraz Barta z 3xKrazy. No ale nie o to chodzi, ci znani artyści to taki powiedzmy lukier na całkiem dobrym cieście. Real One rozpoczyna swoje debiutanckie solo trzema spokojnymi kawałkami, w których prezentuje swoje możliwości, występuje tam bowiem sam. W "Burn It Up" oraz "How I Smoke" ujawnia się jego uwielbienie do trawy, składa nie raz hołd tej używce i podchodzi do tematu z różnych stron, czym przypomina mi M-Dasha. Artysta rapuje tam niespiesznie, wyraźnie i składa teksty mające sens, dzięki czemu z jeszcze większą przyjemnością wsłuchuję się w nie oraz daję się porwać muzyce. W późniejszych kawałkach jednakże Real One udowadnia, że ani nie jest monotematyczny, ani nie rapuje za każdym razem tak samo. Stąd też dostajemy dwie ody na cześć powolnego jeżdżenia samochodem, delektowania się ciepłem i dymem zioła. Ponadto poważniejsze kawałki o życiu, wyborach, odmienności, ale także coś lżejszego jak chlanie na umór. Czasami artysta potrafi też zaskoczyć zgoła ostrym utworem z iście rockowym podkładem w tle: "Fuck A Job!" oraz "Sucka Mc's". Chciałem tym samym podkreślić, że na "Hustlin Habits" mamy do czynienia ze sporą różnorodnością tematyczną jak i klimatyczną. Nie oczekujcie przy tym, że dostaniecie typowe, przerobione już dawno rymy; Real One i na tym polu stara się być oryginalny i jego zwrotki potrafią zaskoczyć także pod tym kątem. Ponadto usłyszymy w ramach gościnnych zwrotek kilku znajomych z Modesto, którzy naprawdę radzą sobie równie porządnie i aż się ma ochotę dorwać ich solowe projekty.

Aż trudno uwierzyć, że tak odmienne stylowo podkłady pochodzą w gruncie rzeczy od dwóch nieznanych mi producentów: Cronic Guitars oraz Donaldo (tylko jedna piosenka w wykonaniu G Man Stana). W ogromnej większości ich dokonania stoją na profesjonalnym poziomie i w życiu nie spodziewałem się usłyszeć coś równie dopracowanego na podziemnym albumie z Modesto. Chociaż niestety zdarzają się też mniej urozmaicone muzycznie kawałki ("Honor Farm" albo "Therapy"), ale z reguły nadrabiają one głębszą tematyką. Jedyną tak naprawdę istotną wadą jest zwrotka Black Roba z Nowego Jorku, która tak promieniuje rapem ze wschodu, że nie jestem w stanie jej zdzierżyć. Szkoda, że "Hustlin Habits" jest odrobinę nierówne. Życzyłbym sobie, aby tak samo piękną muzykę można było usłyszeć w każdym kawałku. Jednakże naprawdę warto zainteresować się tym albumem i wiedzieć, jak wygląda porządnie odrobione debiutanckie solo. Tak trzymać i mam nadzieję, że wkrótce dostaniemy coś nowego!


Written by: khamenei
Name:
Comment:
Comments (0):
Sorry, no comments yet.

Made by KhameNei & LethaFace
All rights reserved. Nothing may be used without our permission.